Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny 26 września odbył konferencję prasową w biurze posła na Sejm RP Pawła Rychlika.
Konferencja miała na celu przekazanie dobrej informacji dla całej Gminy Wieluń o tym, że Wieluń otrzyma dotację na biokompostownię.
Dwa lata temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wspólnie z Ministerstwem Środowiska rozpoczął projekt pilotażowy Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Na początku miało to być skierowane tylko do pięciu gmin w Polsce, dwie po drodze się wykruszyły. Wieluń jest jedną z trzech gmin, które będą objęte tym pilotażowym programem. Natomiast dwa lata to dużo czasu.
Postępowanie w Narodowym Funduszu bardzo długo trwało i ten wniosek przechodził różne koleje losu, mówię tutaj już o wniosku Wielunia. Dotarło to też do takiego dramatycznego momentu, jak w kwietniu tego roku, gdzie wniosek Wielunia, gminy Wieluń został odrzucony.
Mogę tutaj powiedzieć, że pan poseł Rychlik niezwykle aktywnie zabiegał w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska o interesy Wielunia, interweniował w tej sprawie. Mieliśmy na ten temat kilka bardzo intensywnych spotkań.
Cieszę się, że mogę powiedzieć, że dosłownie w najbliższych dniach ta sprawa kończy się pozytywnym dla Wielunia finałem. Ten wniosek Wielunia zostanie rozpoznany pozytywnie i Wieluń otrzyma dotację oraz pożyczkę taką, która pozwoli zbudować biokompostownię tutaj na terenie gminy Wieluń.
– poinformował prezes NFOŚiGW Piotr Woźny
Poseł Paweł Rychlik przypomniał również, że w Starostwie Powiatowym w Wieluniu raz w tygodniu działa jedno z czterech biur Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Czyste Powietrze.
Przez czas istnienia biura przewinęła się przez nie spora liczba mieszkańców, gdyż umiejscowienie biura stanowi dla nich duże udogodnienie.
Bardzo się cieszę z tej inicjatywy tutaj w Wieluniu i myślę, że to co robimy w tej chwili, czyli schodzenie niżej z tych struktur Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, ichch było do tej pory tylko 16, teraz dołączają kolejne gminy.
Cieszę się, że w Wieluniu również taki punkt funkcjonuje. Chcemy też dołączyć do tego sektor bankowy, tak żeby Polacy mieli możliwość łatwego składania wniosków o Czyste Powietrze i szybciej te pieniądze dostawali bo tak jak widać, zainteresowanie jest ogromne.
Prawda jest taka, że jeżeli nie pomożemy Polakom ocieplić ich domów i wymienić przestarzałych kotłów, to nie poradzimy sobie ze smogiem i nie poradzimy sobie z niską emisją.
– mówił Piotr Woźny
W Wieluniu powstał także zespół do spraw geotermii, w skład którego weszli radni miejscy. Poseł Rychlik uważa, że geotermia to jest jedyne, najbardziej czyste, stabilne źródło energii odnawialnej dlatego poruszył i tę kwestię.
Jestem wielkim fanem geotermii. Uważam, że to jest idealne rozwiązanie szczególnie dla takich miast Polski powiatowej. Tych, które mają problem polegający na tym, że ich ciepłownie działające na ich terenie są opalane węglem.
Pamiętajmy, że mieszkamy w UE a polityka klimatyczna, energetyczna UE jest dość bezwzględna w tym obszarze i tak jak w ubiegłym roku podatek emisyjny w UE, czyli cena za uprawnienia do emisji CO2 w pierwszej połowie roku kosztowała 5 euro tak w następnym półroczu zdrożała do 22-23 euro.
W tej chwili jest to 27-28 euro i prawda jest taka, że ten podatek emisyjny będzie płacony przez tych, którzy korzystają z ciepła systemowego, z lokalnych ciepłowni. Dlatego polskie ciepłownictwo powiatowe musi przejść ścieżkę transformacyjną.
Jeśli nie zamienimy tych węglowych źródeł na źródła, które emitują mniej dwutlenku węgla to mieszkańcy Polski powiatowej będą dużo płacić za ciepło a tego nie chcemy.
Państwo leżycie na terenie niżu polskiego. Województwo łódzkie to chyba jedno z najlepszych miejsc do geotermii w Polsce. W Narodowym Funduszu mamy program wspierający odwierty rozpoznające, czy jest dostęp do wody, którą można by było zamknąć i ujarzmić w interesie mieszkańców. […]
Jest kilka miast, które są żywym przykładem tego, że da się korzystać ze źródeł geotermalnych. Źródła są idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich miast. Dlatego jeszcze bardziej kibicuję Wieluniowi aby miał takie dwie nogi: zajmował się zarówno gospodarką obiegu zamkniętego i geotermią.
Tutaj mamy sprawdzone modele finansowania i wsparcia więc jeżeli pojawi się inicjatywa ze strony gminy, to ja obiecuję otoczyć to osobistą opieką na poziomie funduszu tak aby ta możliwość w Wieluniu korzystania z geotermii, jeżeli są techniczne takie warunki, aby to się stało.
– dodał prezes NFOŚiGW Piotr Woźny
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotr Woźny przyjechał do Wielunia na zaproszenie posła Pawła Rychlika.
fot. NFOŚiGW