13 maja 2019r. podczas obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbyło się 51. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Przedmiotem dyskusji była książka Mariana Pilota „Pióropusz”. Powieść powstała w 2010 r., a rok później otrzymała Literacką Nagrodę Nike. Autor zabiera nas w podróż do powojennej wsi polskiej Siedlikowo, gdzie w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje codzienne życie na gospodarstwie i w PGR- ach, panujący analfabetyzm i pracę nad oświeceniem ludu, oddając każdy drobny szczegół z życia bohaterów.
„Pióropusz” to opowieść o synu złodzieja, który jest jednocześnie narratorem. Jego niepiśmienny ojciec kradnie szkolną tablicę, za co zostaje zamknięty do stalinowskiego więzienia. Syn i żona próbują dochodzić sprawiedliwości, piszą podania do samego Stalina i Bieruta.
Nieoczekiwanie sam proces pisania powoduje, że główny bohater zaczyna otaczać tę czynność szczególną czcią i zaczyna sięgać po literaturę. Dar od ojca – kradzione pióro ze złotą stalówką – przesądza o jego dalszych losach. W książce znajdziemy wiele archaizmów, powiedzeń i stwierdzeń i rymowanek z okresu powojennej rzeczywistości.
Klubowiczki dyskutowały o wyjątkowym stylu pisarskim Mariana Pilota oraz sięgały pamięcią do opowieści najbliższych, z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku, aby jak najlepiej zrozumieć realia opisane w „Pióropuszu”.
MiGBP w Wieluniu