9 stycznia funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego w Wieluniu przeprowadzili kontrole, podczas których ujawnili dwa poważne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania kierowców.
Jeden z nich w miejscowości Niemierzyn, w gminie Ostrówek, znacznie przekroczył dozwoloną prędkość a drugi, na drodze krajowej numer 43 w miejscowości Dzietrzniki, prowadził pojazd pod wpływem alkoholu.
Wieluńscy policjanci, czuwając nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, każdego dnia patrolują drogi naszego powiatu. Kontrolują kierujących pod kątem przestrzegania przez nich obowiązujących przepisów, w tym dotyczących ograniczeń prędkości, a także sprawdzają ich stan trzeźwości.
Pomimo wielu apeli, wciąż zdarzają się osoby, które pijąc wcześniej alkohol decydują się kierować pojazdami, bądź też nie zważając na bezpieczeństwo swoje i innych nie przestrzegają ograniczeń prędkości.
9 stycznia 2025 roku policjanci z wieluńskiej drogówki w miejscowości Niemierzyn w gminie Ostrówek zatrzymali do kontroli 18-latka kierującego renault, który w trenie zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h.
Mężczyzna za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem karnym w wysokości 1500 złotych oraz nałożone zostały na niego punkty karne. Nieodpowiedzialny kierowca stracił swoje uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.
Tego samego dnia policjanci z wydziału ruchu drogowego na drodze krajowej numer 43 w miejscowości Dzietrzniki zatrzymali do kontroli drogowej 37-latka kierującego citroenem W trakcie czynności policjanci wyczuli od mężczyzny woń alkoholu.
Przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. 37-latek za popełnione przestępstwo, kierowania autem w stanie nietrzeźwości odpowie teraz przed sądem. Tego typu czyn zgodnie z kodeksem karnym zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela
Przekroczenie prędkości i prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedne z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa na drodze.
Policjanci apelują o rozsądek na drodze i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Wsiadając za kierownicę pojazdu mechanicznego, bierzemy na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych.
Pamiętajmy, że wypity alkohol, ale także nadmierna prędkość, utrudniają podejmowanie szybkich, a przede wszystkim właściwych decyzji, adekwatnych do sytuacji na drodze.
źródło: KPP w Wieluniu