Wacław Witkowski (1952–2024), urodzony w Pobiedziskach koło Poznania, zapisał się w historii Wielunia jako wybitny przedsiębiorca i społecznik.
Absolwent Wydziału Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu, z pasją rozwijał branżę drzewną. Stworzony przez niego Tartak Witkowscy stał się symbolem jakości i innowacji, zyskując uznanie w Polsce i za granicą.
Tartak Witkowscy został wyróżniony m.in. statuetką „Mecum Tutissimus Ibis” w konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej” a także najwyższymi odznaczeniami: Platynowym Certyfikatem oraz Złotą Statuetką „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz tytułem „Firma Roku Województwa Opolskiego” w roku 2009 i 2010.
Od 2005 roku jako prezes Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Wieluniu wspierał lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników. Za swoje zasługi otrzymał w 2013 roku „Szablę Kilińskiego” – najwyższe odznaczenie Związku Rzemiosła Polskiego.
Wacław Witkowski angażował się także w życie kulturalne i społeczne regionu. Był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, które przez lata wspierał jako prezes. Dzięki niemu muzeum zyskało rangę ważnego punktu na kulturalnej mapie regionu. W 1995 roku Towarzystwo Przyjaciół Wielunia uhonorowało go tytułem Człowieka Roku.
Wacław Witkowski w 2008 roku współtworzył również Stowarzyszenie „Razem możemy więcej” ” im. Matki Teresy Janiny Kierocińskiej, promujące Wieluń i wspierające jego mieszkańców. Był człowiekiem jednoczącym społeczność wokół idei dobra wspólnego. Jego działalność w sferze społecznej i kulturalnej świadczyła o głębokim przywiązaniu do Wielunia i jego mieszkańców.
Wacław Witkowski zmarł w wieku 72 lat, pozostawiając po sobie trwałe dziedzictwo jako przedsiębiorca i obrońca lokalnej kultury. Wielu mieszkańców Wielunia zapamięta go jako człowieka, który nie tylko odnosił sukcesy zawodowe, ale również nieustannie działał na rzecz rozwoju i promocji swojego regionu.
Redakcja serwisu Kocham Wieluń składa głębokie wyrazy współczucia rodzinie zmarłego Wacława Witkowskiego.