6 czerwca w Kino-Teatrze Syrena w Wieluniu można było zobaczyć autorski program muzyczno-słowny terapeuty ds. uzależnień Piotra Nagiela pt. „Dopóki masz wybór”.
Piotr Nagiel ostrzega młodych ludzi, na podstawie swoich doświadczeń i pracy z osobami uzależnionymi, jak niebezpieczne i zgubne może być zażywanie narkotyków, spożywanie alkoholu oraz przemoc rówieśnicza i agresja. Poprzez utwory własnego autorstwa oraz historie oparte na faktach, stara się dotrzeć do młodych ludzi, którzy mogą eksperymentować z używkami.
Koncert ten zorganizowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieluniu wychodząc naprzeciw zagrożeniom związanych z uzależnieniami i patologią.
Spotkanie to zostało zrealizowane z myślą o nadchodzących wakacjach – to szczególny czas, gdy młodzi ludzie narażeni są na liczne pokusy. Niejednokrotnie chęć spróbowania czegoś nowego staje się silniejsza od zdrowego rozsądku – a to niestety może prowadzić do tragedii. Młodzież w trakcie spotkania mogła poznać historie wielu osób, które sięgając po narkotyki i alkohol, stały się osobami uzależnionymi.
Zagrożenia, z jakimi spotykają się młodzi ludzie, mogą niszczyć człowieka. Coraz więcej alkoholu, narkotyków jest dostępnych w naszym kraju , sklepy – alkohole 24h, narkotyki można kupić szybciej niż gazetę w kiosku w tej chwili. Jestem po tej stronie, że wolę zapobiegać, niż leczyć. Poza tym w ośrodku też mam dużo młodych ludzi, którzy nie skończyli 18 roku życia i wiem, jak to działa. Dlatego też cały czas jeżdżę po całej Polsce z programami, mówię, że nie warto brać, nie warto pić alkoholu, bo może się to skończyć nawet śmiercią.
– opowiadał Piotr Nagiel
Piotr Nagiel stara się uświadomić młodym ludziom, że każda uzależniona osoba kiedyś zaczynała od jednego piwa, jednego papierosa. Ważne jest, aby młodzież wiedziała, że ma coś, czego inni już nie posiadają a mianowicie życie. To od nas samych zależy, jaką drogę wybierzemy i jaką drogą pójdziemy. Piotr Nagiel nie daje jednak gotowej recepty jak żyć, ale uświadamia, że życie to nie gra komputerowa i nie można zalogować się po raz drugi.
W projekcie udział wzięło około 640 uczniów szkół z terenu Miasta i Gminy Wieluń.
źródło: policja.pl