Wczoraj, tj. 9 maja w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2024 odbyło się spotkanie z kolekcjonerem Bartoszem Janickim. Wydarzenie miało charakter międzypokoleniowy.
W spotkaniu, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu , wzięli udział zarówno wielunianie, jak i goście z Kępna i Czarnożył. Pasjonat opowiadał m.in. o genezie ekspozycji „Samochody z okresu PRL oraz końca XX w. w miniaturze” oraz historii motoryzacji polskiej w latach 1952 – 1989.
Podczas wydarzenia nie zabrakło również odniesień do czasów, z których pochodzą prezentowane na wystawie miniatury samochodów.
Przypomnijmy, że na ekspozycji prezentowane są:
- kultowe samochody osobowe z czasów PRL-u,
- popularne samochody ciężarowe PRL-u oraz wozy strażackie,
- autobusy z okresu PRL-u.
W pierwszej kategorii znajdują się pojazdy bloku Wschodniego z okresu PRL-u. Można tutaj znaleźć wiele pojazdów polskiej produkcji jak Polonez czy Fiat, ale też samochody z Niemiec wschodnich, jak Wartburg czy Trabant, czechosłowackie Skody czy Tatry, pojazdy z Rumunii, czy byłej Jugosławii.
W drugiej kategorii spotkamy się z pojazdami, które służyły w Polsce jako pojazdy w pracy i do pracy. Tutaj znajdziemy popularne Stary ze Starachowic czy Jelcze z Jelczańskich Zakładów Samochodowych oraz ciężarówki bloku Wschodniego czy Zachodnie konstrukcje. Tę cześć ekspozycji uzupełniają wozy strażackie z okresu PRL-u oraz Europy Zachodniej drugiej połowy XX w.
W trzeciej kategorii zobaczymy pojazdy, które służyły do transportu ludzi, pełniły bardzo ważną funkcję w życiu codziennym. Ponieważ samochód był niegdyś dobrem luksusowym i nie każdy mógł sobie pozwolić na własne cztery kółka, poruszać można się było autobusami. Niejednokrotnie pojazdy te były przeładowane i nie było łatwo, gdyż chętnych do jazdy było nie rzadko więcej niż miejsc w autobusie.
Podziwiając miniatury samochodów, można wrócić wspomnieniami do czasów, kiedy każdy z tych modeli był częstym widokiem na polskich ulicach. To sentymentalna podróż w świat motoryzacji XX wieku w Polsce, która pozostawi w sercach wiele wspomnień i refleksji. Przypominamy, że ekspozycję można oglądać do 22 maja. Zapraszamy.
źródło: MiGBP w Wieluniu