Hala sportowa przy Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu była miejscem XII edycji Ogólnopolskich Warsztatów dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów.
Stowarzyszenie Sympatyków Orkiestry Dętej OSP Słupsko, Orkiestra Dęta OSP Słupsko we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wieluniu zaprosiło do hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, na trwającą od 15 grudnia XII edycję Ogólnopolskich Warsztatów dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów „Zapanuj nad swoją Orkiestrą”.
Na warsztaty zjechali do Wielunia dyrygenci, kapelmistrzowie i tamburmajorzy – reprezentanci całej Polski, by doskonalić swoje szlify z zakresu dyrygowania orkiestrą w marszu, które poprowadził były Tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie oraz Dyrygent Orkiestry Dętej OSP Nadarzyn Mirosław Chilmanowicz.
Pomysłodawcą wydarzenia jest kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Słupsko Damian Janas.
Mamy XII edycję Ogólnopolskich Warsztatów dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów „Zapanuj nad swoja Orkiestrą”. Uczestnicy – dyrygenci tamburmajorzy orkiestr dętych przyjechali z całego kraju i od piątku na tej tutaj hali ćwiczyliśmy wspólnie elementy dyrygowania orkiestrą, właśnie dyrygowania buławą.
Zajęcia trwały codziennie, w piątek zaczęły się około południa, przez całą sobotę i dzisiaj od rana, a teraz właśnie będą ćwiczenia z Orkiestrą Dętą OSP Słupsko. Do Wielunia przyjechało 30 osób z całego kraju, mamy Suwałki, mamy Kraków, mamy Wielkopolskę, Złotów, mamy całą Polskę.
– mówił podczas wydarzenia kapelmistrz Orkiestry ze Słupska Damian Janas
W niedzielę, 17 grudnia, natomiast w hali Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu odbyło się podsumowanie trzydniowych warsztatów XII edycji, podczas którego zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP Słupsko wraz z uczestnikami zajęć. W wydarzeniu uczestniczył Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler, Wicestarosta Krzysztof Dziuba oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Zenon Kołodziej.
Wieluńskie zajęcia obejmowały dyrygowanie buławą, rozpoczęcie i zatrzymanie gry, rozpoczęcie i zatrzymanie marszu buławą, rozpoczęcie utworu z przedtaktem, zerwanie utworu buławą, zwroty na znak buławą, podstawy elementów musztry paradnej i podstawy żonglerki buławą. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał certyfikat ich ukończenia.