W niedzielę, 19 listopada, w kościele o. Franciszkanów odbył się koncert Cecyliański.
Wykonawcami koncertu były: Połączone Chóry Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu, Zespół Muzyki Dawnej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego oraz Schola Liturgiczna Canto Dio pod kierownictwem Aleksandry Sobańskiej.
Podczas wydarzenia akompaniował Zbigniew Szpikowski. Koncert rozpoczął się występem połączonych chórów i Zespołu Muzyki Dawnej, które wykonały kompozycję J. Berthiera Już się nie lękaj.
Nie nam, nasz Panie, stworzeniu podłemu,/ Ale czyń sławę imieniowi swemu! – tymi słowami z Psalmu 115 ST Jakub Jurdziński rozpoczął koncert i przywitał zebraną na koncercie publiczność, i podziękował Ojcom Franciszkanom na czele z ojcem Gwardianem Miłoszem Kaczmarczykiem za umożliwienie zorganizowania koncertu w murach klasztornego kościoła.
Jakub Jurdziński przypomniał ponadto, że zebraliśmy się tu by wspominać świętą Cecylię, patronkę chórzystów, muzyków, zespołów wokalno – instrumentalnych, której liturgiczne wspomnienie przypada w dniu 22 listopada.
Jako pierwsza, wystąpiła Schola liturgiczna Canto Dio, o której prowadzący koncert Jakub Jurdziński przypomniał, że to młody zespół muzyczny działający od marca bieżącego roku w parafii p.w. Św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu pod kierownictwem Aleksandry Sobańskiej.
Impulsem do założenia scholi stało się wspólne zamiłowanie do śpiewu i chęć stworzenia grupy, która angażowałaby się w liturgię poprzez słowo śpiewane. Repertuar zespołu w głównej mierze stanowią pieśni liturgiczne wykonywane a cappella w czterogłosie łączącym dwa głosy żeńskie oraz dwa głosy męskie.
Inspirację muzyczną zespół czerpie z chorału gregoriańskiego i polifonii różnych gatunków. Głównym celem zespołu jest wykonywanie muzyki, która odznacza się się świętością i doskonałością formy dla oddawania chwały Bogu, co doskonale wyraża przyjęta przez zespół nazwa „Canto Dio”, co z języka włoskiego znaczy „Śpiewać Bogu”.
Program koncertu:
Schola Liturgiczna Canto Dio:
- Błogosławieni ubodzy w duchu: t. Mt 5,3-10,
- Pan jest mocą swojego ludu m.: J. Berthier (Taize),
- Jesteśmy piękni Twoim pięknem, Panie oprac..: Piotr Palka,
- Panie, nie jestem godzien t. zwrotek: św. Efrem, tłum. W. Kania, m.: Paweł Bębenek,
- Jubilate Deo omnis tera m.: J. Berthier (Taize).
Zespół Muzyki Dawnej:
- Angele Dei- Enrico Morricone.
Połączone Chóry PMDKiS i PSM:
- Bohorodice Dievo radujsia – Anonim,
- Parce Domine – Feliks Nowowiejski,
- ave Maria – Władimir Wawiłow, (Giulio Caccini),
- Jubilate Deo – Cristi Cary Miller,
- The Virgin Mary Had a Baby Boy –oprac. John Leavit.
Wszyscy wykonawcy:
- Misericordias Domini J. Berthier.
Koncert zgromadził liczną publiczność i wywołał wiele wzruszeń. Wzruszeni odbiorem muzyki i śpiewu chóralnego wzruszeni byli także prowadzący koncert. Była to niezwykła uczta duchowa.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl