W dniu 9 września odbyła się Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.
XII edycję Narodowego Czytania w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zainicjowała pani Maria Sieczka piosenką „Rzeka marzeń” z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej.
Następnie dyrektor placówki Iwona Podeszwa zacytowała fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy na temat wybranej do narodowego czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem.
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.
Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.
– czytała dyrektor list Prezydenta RP
Kontynuując dyrektor Iwona Podeszwa przypomniała, że Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania bierze udział od chwili jej zainicjowania czyli od 2012 roku.
Na skwerku przy bibliotece miłośnicy polskiej literatury wysłuchali: w 2012 roku fragmentów Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w 2013 roku fragmentów dzieł Aleksandra Fredry, w roku 2014 fragmentów trylogii Henryka Sienkiewicza, w roku 2015 „Lalki” Bolesława Prusa, w 2016 „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza a w 2017 fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
W roku 2018, w związku z jubileuszem 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W roku 2019 czytano Nowele Polskie (zbiór 8 utworów Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego). Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Lekturą Narodowego Czytania w roku 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, w 2021 roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej a w roku 2022 „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Czytana w 2023 roku podczas Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania powieść „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” pisała ją w latach 1886–1887, w formie książki wydała w 1888 roku. Powieść zawiera barwne opisy nadniemeńskiej przyrody i odwołania historyczne sięgające aż do początków XVI wieku (legenda o Janie i Cecylii), ponadto bardzo wyraziste postaci bohaterów.
W Drugiej Rzeczypospolitej powieść doczekała się ekranizacji. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w 2023 roku.
W bohaterów powieści, podczas XII edycji Narodowego Czytania w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, wcielili się aktorzy Teatru „wpół do czwartej” działającego w bibliotece miejskiej a muzycznie ubogaciła Maria Sieczka. Scenografię i nagłośnienie natomiast przygotowali pracownicy biblioteki.
tekst: Zofia Białas/kultura.wielun.pl
fot. KW