W poniedziałek, 5 grudnia, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu otwarto wirtualną strzelnicę z systemem szkolno-treningowym „Pojedynek”.
Wirtualna strzelnica, w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu w II LO, powstała w ramach programu „Strzelnica w powiecie 2022” ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej nie tylko dla uczniów placówki (w szczególności młodzieży z klasy przygotowania wojskowego) ale i mieszkańców naszego powiatu.
Program MON „Strzelnica w powiecie 2022” pozwolił samorządom starać się o dofinansowanie strzelnic pneumatycznych oraz wirtualnych. Poza tym program umożliwia prowadzenie szkoleń strzeleckich, w szczególności wśród młodzieży, a także członków organizacji proobronnych oraz funkcjonariuszy uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych.
Wirtualna strzelnica „Pojedynek” daje możliwość, m. in. indywidualnego treningu z udziałem jednej do czterech osób naraz z wykorzystaniem jednego do czterech stanowisk strzeleckich, naukę strzelania dynamicznego i uczestnictwo w ogólnopolskich konkursach. Strzelecki multimedialny i przenośny system szkolno-treningowy „Pojedynek” działa w wirtualnej rzeczywistości a opracowano go na bazie systemów wojskowych na potrzeby rynku cywilnego.
Całkowity koszt otwartej wirtualnej strzelnicy w wieluńskim „Korczaku” to 185 tys. zł., w tym z Ministerstwa na realizację projektu pozyskano 146 tys. 150 zł., resztę dołożył Powiat Wieluński jako organ prowadzący placówkę. Otwarcie strzelnicy poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w parku przy wieluńskim muzeum.
Wśród zaproszonych gości, podczas wydarzenia w II LO, znaleźli się m. in. lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, w tym wykładowca Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie pułkownik Jacek Jarzyna, a także Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu Cezariusz Mostowski.
Uczestnicy otwarcia wirtualnej strzelnicy mieli możliwość jej wypróbowania i uczestniczenia w rywalizacji, wpisali się do kroniki szkolnej a następnie zwiedzili II LO, w tym Izbę Pamięci września 1939 r. i lat późniejszych im. Andrzeja Przewoźnika i poczęstowali się okolicznościowym tortem. W międzyczasie przeprowadzono również zawody strzeleckie wraz z wręczeniem nagród.