17 listopada w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu miała miejsce niekonwencjonalna lekcja historii.
Prelekcję „Wspomnienie. W 110. rocznicę powstania Cukrowni Wieluń” zaprezentował pasjonat historii Cukrowni i Niedzielska Adam Ustyniak.
W czwartkowym spotkaniu w Bibliotece uczestniczyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Biskupa Teodora Kubiny w Wieluniu oraz Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach. Z zaproszenia na spotkanie skorzystały również osoby dorosłe zainteresowane historią Cukrowni Wieluń.
Prelegent w bardzo interesujący sposób przedstawił dzieje Cukrowni. Pan Adam z sentymentem wspominał ludzi, miejsca i wydarzenia. Opowieści towarzyszyła prezentacja archiwalnych zdjęć i dokumentów. W trakcie spotkania fragment osobistych wspomnień prelegenta odczytała Iwona Podeszwa, dyrektor MiGBP w Wieluniu.
Składamy serdeczne podziękowania osobom, które przyczyniły się do zorganizowania wydarzenia. Są to Adam Ustyniak – członek Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, pasjonat historii Cukrowni oraz Zbigniew Rybczyński dziennikarz oddziału Dziennika Łódzkiego w Wieluniu, pomysłodawca spotkania w Bibliotece.
– relacjonuje na swoim FB biblioteka miejska
Zwieńczeniem wydarzenia w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu będzie spacer przygotowany przez redaktora Zbigniewa Rybczyńskiego wraz z Adamem Ustyniakiem i Lidią Ostrowską.
Przechadzka połączona z opowieścią o dawnej Cukrowni „Wieluń”. To oddolna inicjatywa, dla której okazją jest 110-lecie powstania zakładu, po którym pozostały cenne architektonicznie budynki przemysłowe i mieszkalne.
Po okolicy oprowadzą Adam Ustyniak, Zbigniew Rybczyński i Lidia Ostrowska. Zbiórka uczestników spaceru: ul. Długosza 2 (przy sklepie spożywczym).
– zachęca w wydarzeniu na FB do udziału organizator Zbigniew Rybczyński
Spacer historyczny śladami Cukrowni Wieluń odbędzie się w niedzielę, 20 listopada o godz. 14:00. Start przy sklepie spożywczym, ul. Długosza 2.
źródło: MiGBP w Wieluniu i Z. Rybczyński