Na mocy ustawy, podpisanej 13 października 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, dzień 12 lipca został ustanowiony Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę pacyfikacji Michniowa w woj. świętokrzyskim, ustanowiony został w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Z tego powodu Michniów, za pomoc niesioną partyzantom, został spalony a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani.
W czasie wojny ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych za pomoc udzielaną uciekinierom oraz osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedleniem, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. W tym czasie całe rodziny wyrzucano z domostw, pozbawiano dobytku, wywożono do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Na terenie powiatu wieluńskiego od kilku lat uroczystości odbywają się przy pamiątkowym obelisku, który społeczeństwo gminy Osjaków postawiło w miejscowości Dębina.
Napis na obelisku głosi, że postawiono go „Ku czci zamordowanych rodaków przez żołnierzy hitlerowskich Niemiec w dniu 3 września 1939 r.”. Obelisk został uroczyście odsłonięty w dniu 1 września 2017 r.
– czytamy na stronie Powiatu Wieluńskiego
Z okazji święta, we wtorek 12 lipca, samorządowcy powiatu wieluńskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem – pomnikiem rodaków w Dębinie gm. Osjaków, w miejscu gdzie hitlerowscy żołnierze zamordowali siedmiu mieszkańców gminy Osjaków i Biała.
Upamiętnieni zamordowani mieszkańcy gminy Osjaków i Biała:
- Walenty Jędrasik (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków),
- Jan Kostrzewa (zam. Stanisławów, gm. Osjaków),
- Stanisław Nowakowski (zam. Naramice, gm. Biała),
- Józef Olak (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków),
- Franciszek Piskorski (zam. Naramice, gm. Biała),
- Franciszek Podemski (zam. Naramice, gm. Biała),
- Józef Uryszek (zam. Kolonia Raducka, gm. Osjaków).
W uroczystych obchodach święta pod obeliskiem uczestniczyli, składając kwiaty w barwach narodowych oraz Znicze Pamięci, m.in.: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler, Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan, Przewodnicząca Rady Gminy w Osjakowie Sylwia Walczak wraz z radnymi, Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek, Wójt Gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk oraz Zastępca Wójta Gminy Osjaków Renata Kostrzycka.
Podczas poniedziałkowej uroczystości nie zabrakło również: Sekretarza Gminy Osjaków Zbigniewa Pustkowskiego, Prezesa Związku Sybiraków, Oddział Sieradz, Koło Terenowe w Wieluniu Renaty Tatary wraz z Sybirakami oraz Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Miejsko-Gminne w Wieluniu Włodzimierza Kamińskiego wraz z Kombatantami.
Wtorkową uroczystość swoją obecnością zaszczycił przedstawiciel kombatantów Koła Gminnego Osjaków Tadeusz Glinkowski, a także kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Osjaków, Gminy Wieluń i Powiatu Wieluńskiego, przedstawiciele rodzin Polaków zamordowanych przez Niemców w dn. 3 września 1939 r., Radni Rady Powiatu w Wieluniu: Andrzej Stępień, Waldemar Borczyk i Sebastian Jasiński oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury, Sportu i Promocji Zenon Kołodziej.
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Gminy Osjaków, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło miejsko-gminne w Wieluniu, II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, lokalnych kół Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Osjaków oraz Poczet Chorągwiany Powiatu Wieluńskiego.
Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu kwiatów pod obeliskiem, podczas obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Dębinie, delegacje wysłuchały dwóch utworów patriotycznych wykonanych przez Zespół Pieśni Ludowej z Osjakowa.
źródło: Powiat Wieluński