W piątek, 25 lutego, odbyły się ostatnie zajęcia z cyklu „Ferie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej”.
Pogoda dopisała więc uczestnicy spędzili je na spacerze po miejscach Wielunia, które do dziś przypominają o działalności polskich monarchów i o tym, że Wieluń był miastem królewskim. Zajęcia poprowadził historyk Marek Gogola.
Spacer śladami władców polskich związanych z Wieluniem rozpoczął się przy pomniku Jana Pawła II, w pobliżu kolegiaty, dawnego klasztoru augustianów, miejsca związanego z początkami miasta, o czym przypomniała przywołana legenda i postać księcia Władysława Odonica.
Kolejne miejsca to zachowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych z basztami „Swawola”i „Męczarnia”, fragment „Bramy krakowskiej i opowieść o zasługach króla Kazimierza Wielkiego, ostatniego z dynastii Piastów oraz Zygmunta Starego z dynastii Jagiellonów. W opowieści przypomniana została także postać króla Zygmunta III Wazy, który zezwolił na budowę klasztoru Franciszkanów.
Pogoda dopisała, zatem ostatnie zajęcia Ferii w Muzeum Ziemi Wieluńskiej „Śladami królów” spędziliśmy na spacerze po miejscach na terenie Wielunia przypominających nam o działalności polskich władców i monarchów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego cyklu zajęć i zapraszamy na kolejne, za rok.
– czytamy na FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Spacer „Śladami królów” zakończył się w parku przy pomniku „Wieczna Miłość”, w pobliżu budynku starostwa, budynku pobudowanego na fundamentach piastowskiego zamku.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl