Kolejny feryjny dzień w Muzeum Ziemi Wieluńskiej poświęcony został dworskiej porcelanie i zajęciom plastycznym z nią związanym.
Na zajęciach w czwartek, 17 lutego, w części teoretycznej dzieci usłyszały od Magdaleny Kopańskiej z Muzeum Ziemi Wieluńskiej historię porcelany, znajdującej się na wystawie czasowej w wieluńskim muzeum pt. „Rycerz, szlachcic, ziemianin… podobieństwa i różnice”, pochodzącej z fabryki porcelany w Miśni.
Dzisiejszy temat zajęć feryjnych zawiódł nas aż do Saksonii, gdzie w 1710 roku za sprawą króla polskiego Augusta II Mocnego powstała pierwsza w Europie fabryka porcelany w Miśni.
Wyroby z niej można podziwiać m.in. na wystawie czasowej w MZW „Rycerz, szlachcic, ziemianin… podobieństwa i różnice”.
– czytamy w relacji na FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Po części teoretycznej zajęć muzealnych przyszedł czas na warsztaty plastyczne oraz ukazanie się niezwykłych talentów podczas malowania, przygotowanych przez placówkę, kubków. Dzieci wraz z opiekunami, mając do dyspozycji cztery kolory farby, wykonały niezwykle urocze zdobienia na kubkach.
Czwartkowe warsztaty plastyczne, podczas ferii zimowych w muzeum, okazały się na równi atrakcyjne jak trzy wcześniejsze, stąd dzieci chętnie wzięły w nich udział. Kolejne, w piątek 18 lutego, tym razem będą zajęciami manualnymi, gdzie uczestnicy wykonają piłeczki z odpustowego straganu.
fot. M. Gogola/MZW