Kolejny przeżyty Adwent i kolejne Boże Narodzenie, przełom 24 i 25 grudnia 2021 r. Północ. Wcześniej zaśpiewane kolędy i wygaszone światła. Tajemnica Bożego Narodzenia rozwiązana.
W żłóbku, w ubogiej stajence, wśród nocnej ciszy, narodził się Bóg. Przyszliśmy do naszego parafialnego Betlejem tak jak pasterze by nie przegapić tego jedynego, niezwykłego spotkania z Bogiem Człowiekiem, wspaniałej lekcji miłości.
W tym dniu Bóg uniżył się z wysoka i narodził się w prostej, nazaretańskiej rodzinie Maryi i Józefa. Na miejsce swego narodzenia wybrał Betlejem, grotę, żłóbek, ubóstwo i pierwszych gości. Byli nimi prości pasterze. Wszystko po to by wypełniło się proroctwo: „A ty Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności”
Dlaczego Bóg nie wybrał na miejsce swego narodzenia pałacu, blasku świateł, lecz małe i ciche, położone na peryferiach galopującego, ówczesnego świata Betlejem? Odpowiedź jest jedna. Chciał zwrócić uwagę na potrzebę miłości, skromności i prawdziwego szczęścia. Spodobała się Mu się autentyczna i szczera miłość Józefa i Maryi, dwóch pięknych postaci rozkochanych w Bogu, skromnych, prostych i czystych. To w ich rodzinie chciał się narodzić.
Ks. Jarosław Boral mówił, że dzisiaj świat znów pędzi na oślep, rozkochany w zdobyczach nauki i techniki, żyjący tak, jakby Boga nie było. Czy ten świat czekał na Boże Narodzenie?. Czy my, którzy przeżyliśmy Adwent potrafimy stać się „najmniejszym Betlejem”? Czy pozwolimy Nowonarodzonemu zamieszkać w swoich sercach? Czy przyjmiemy Go w swoich rodzinach i uczynimy je szczęśliwymi?. Tyle pytań.
Kończąc ks. Jarosław Boral dodał, że znów żyjemy w trudnych czasach. Jeśli nie przyjmiemy Boga do swoich rodzin, możemy przegrać życie. Odszukajmy więc swoje Betlejem i Nowonarodzonego, źródło naszego uświęcania się. Bądźmy jak Józef i Maryja którzy nigdy, nawet w chwilach trudnych, nie odrzucili Boga, trwali w autentycznej miłości Boga i bliźniego.
W tajemnicę Bożego Narodzenia wprowadzili wiernych celebransi: ks. proboszcz Jarosław Boral i ks. senior Andrzej Kornacki a śpiewem ubogacił wydarzenie chór parafialny pod kierunkiem organisty Tomka Grajnerta. Swoją asystą wzbogacili liturgię Rycerze Kolumba i służba liturgiczna ołtarza.
tekst: Zofia Białas/kultura.wielun.pl
fot. Elżbieta Włodarczyk i Zofia Białas