1 października w Popielawach w powiecie tomaszowskim odbył się rodzinny piknik. Na jego uczestników czekała moc atrakcji, m.in. poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejskich, czy koncerty lokalnych artystów.
Najważniejszy punkt imprezy stanowiło jednak oddanie do użytku drogi wojewódzkiej nr 713, połączone z konferencją na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Droga wojewódzka 713 to niezwykle istotny trakt komunikacyjny w województwie łódzkim. Odcinek przebiega przez 3 powiaty – łódzki wschodni, tomaszowski i opoczyński – a łączy ze sobą drogę krajową nr 14 w Łodzi z drogą krajową nr 12 w Januszewicach obok Opoczna. Długość DW 713 to 76 kilometrów. Zakończona inwestycja obejmowała rozbudowę fragmentu pomiędzy Kurowicami i Ujazdem. Rozbudowa pochłonęła środki w wysokości niemal 78 milionów złotych, z czego prawie 65 milionów stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
O znaczeniu DW 713 opowiedział w trakcie briefingu prasowego Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber: – Była to inwestycja bardzo mocno wyczekiwana przez mieszkańców, ponieważ odcinkiem tym porusza się 11 tysięcy pojazdów dziennie. Z tego względu nie czekaliśmy ani jednego dnia z jego otwarciem.
Remont DW 713 objął powstanie nowych ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, obiektów mostowych, a także wyprofilowanie najbardziej niebezpiecznych zakrętów, o czym, prócz marszałka Schreibera, opowiadał dyrektor łódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Kukliński.
W ramach uroczystości związanych z oddaniem do użytku DW 713 zainaugurowano również program ,,Bezpieczna jazda w Łódzkiem, senior za kierownicą”, który jest skierowany do posiadających prawo jazdy osób po 60 roku życia. Uczestnicy programu będą mogli przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego, bądź zapoznać się z ich zmianami, a także udoskonalić umiejętności praktyczne w towarzystwie instruktora jazdy. Uczestnicy pikniku zostali wprowadzeni w arkana programu przez rzecznika prasowego łódzkiego WORD – Macieja Wisławskiego – przed laty znakomitego pilota rajdowego, który asystował m.in. Krzysztofowi Hołowczycowi.
Prócz wspomnianych we wstępie koncertów i niespodzianek kulinarnych, goście pikniku wzięli udział m.in. w lekcjach bezpieczeństwach w poruszaniu się po drodze oraz w pokazach bojowych ochotniczej oraz państwowej straży pożarnej w Popielawach. Możliwe było również zaszczepienie się przeciwko COVID-19 w specjalnie przygotowanym szczepieniobusie.