Grzegorz Nowak został laureatem III edycji konkursu w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura, z zadaniem „Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2”.
Projekt „Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2” zakłada rozwinięcie nowatorskiego projektu edukacyjnego, gdzie uczestnicy zajęć poszerzają swoją wiedzę z historii literatury, komiksu, filmu czy sztuki w oparciu o zagadnienia związane z historią lotnictwa i lotów kosmicznych.
W ramach projektu autorstwa Grzegorza Nowaka, w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, odbyły się już m. in. warsztaty modelarskie.
Właśnie uczestniczymy w warsztatach modelarskich. Na razie przygotowujemy modele samolotów i poznajemy historię związaną ze Stanisławem Lemem, którego jest to rok.
Pan nam tutaj przedstawia historię samolotów, jak to działa, budujemy modele. Właśnie budowaliśmy szybowce, poprzednim razem robiliśmy rakiety. Przed nami jeszcze wycieczka, na której będziemy wypróbowywać rakiety.
– mówiła uczestniczka warsztatów Klaudia
Autor projektu Grzegorz Nowak swoim projektem „Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2” nawiązał do tego, że rok 2021 został rokiem Stanisława Lema w jego setną rocznicę urodzin.
W dniu 12 września 2021 r. mija równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, znany na całym świecie eseista, futurolog i filozof XX w.
Projekt „Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2” jest to druga edycja trochę innej formy spędzania czasu wolnego w wakacje, adresowana dla dzieci i młodzieży z powiatu wieluńskiego w wieku od 12 do 18 lat.
Na tegorocznych zajęciach nawiązujemy przede wszystkim do twórczości Stanisława Lema ponieważ jest to rok Stanisława Lema, fantastycznego polskiego pisarza, chyba najbardziej rozpoznawalnego na całym świecie.
W ramach tego nawiązania literackiego, modelarskiego i technicznego prowadzimy warsztaty politechniczne, których same nazwy nawiązują do twórczości Lema bo to jest wyprawa pierwsza, druga konstruktorów znanych z „Bajek robotów” i Cyberiady Trurla i Klapaucjusza.
Właśnie w ramach tych warsztatów manualnych młodzież wykonuje różnego rodzaju proste modele latające, zaczynając od latawców, szybowców a skończymy na modelach rakiet kosmicznych, które faktycznie pokazują prawdziwy start, lot i przebieg lądowania rakiety kosmicznej.
Oprócz tego młodzież ma zajęcia z emisji głosu i zajęcia teatralne ponieważ cały projekt kończymy happeningiem na którym pokażemy wykonane prace modelarskie, wykonane przez uczestników i pobawimy się w happening Stanisława Lema. Co dokładnie i gdzie to poinformujemy później. Na razie to jest nasza tajemnica.
W ramach zajęć dodatkowych jest wycieczka do Cieszęcina, gdzie znajduje się obserwatorium z radioteleskopem o średnicy bodajże 13, 5 metra i zobaczymy sobie jak wygląda taki radioteleskop, do tego będziemy mieć wirtualną wycieczkę z polskim przewodnikiem po miejscu gdzie te prawdziwe loty się odbywają.
Zajęcia zostały przygotowane w ramach działań projektowych z Fundacją „Słowem pisane” w Wieluniu i z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury i Sportu w Wieluniu.
– relacjonował autor projektu Grzegorz Nowak
Warsztaty modelarskie poprowadził wraz z Grzegorzem Nowakiem nauczyciel fizyki i instruktor modelarni lotniczej w Skierniewicach.
Obecne warsztaty dotyczyły historii lotnictwa oraz podstaw areodynamiki. Na warsztatach zostały wykonane modele szybowców i uczestnicy uczyli się przy okazji regulowania samolotów tak aby aby jak najlepiej i najdalej leciały, mechaniki lotu i wykorzystania tych umiejętności w praktyce.
Użyto do modeli drewno balsowe oraz elementy, które uczestnicy wykonali sami z podkładek, z materiału nazywanego depron. Młodzi ludzie wykonali lekkie, proste szybowce, w których musieli wykazać się umiejętnościami nie tylko szkicowania części ale również wycięcia i obrobienia papierem ściernym tak aby miały kształt jak najbardziej areodynamiczny.
Im komuś udało się to lepiej zrobić tym jego model lepiej lata i dalej, co jest też pewną nagrodą za włożoną, ciężką pracę w obrabianiu.
– mówił Stefan Paszkiewicz, instruktor modelarni lotniczej w Skierniewicach
Zadanie „Bajki robotów. Wakacyjne warsztaty modelarskie #2” realizowane jest w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Regionalnym operatorem programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 w woj. łódzkim jest Łódzki Dom Kultury.