Prawie 300 osób uczestniczyło w Wieluniu w ogólnopolskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
W Wieluniu bieg zorganizowany został po raz piąty. Wzorem lat poprzednich uczestnicy mieli pokonać dystans 1963 metrów na pamiątkę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek.
Aby oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym na linii startu, w lasku miejskim przy stadionie WOSiR w Wieluniu, stanęli zarówno dorośli jak i dzieci, nie tylko doświadczeni biegacze ale również początkujący, starsi i młodsi. Najmłodsi pokonali dystans pchane w wózkach przez swoich opiekunów ale bywało, że zrobili też parę kroczków o własnych siłach.
Tropem Wilczym to biegowa impreza plenerowa i największy liczebnie bieg pamięci organizowany w Polsce i w ośrodkach polonijnych na całym świecie. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku, stając się z czasem imprezą o międzynarodowym zasięgu.
Do tej pory wzięli w nim udział mieszkańcy takich miast, jak Wilno, Wiedeń, Londyn, Chicago, Nowy Jork czy Sydney. Wydarzenie upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944 – 1963 w przedwojennych granicach Polski.
Wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło wiele tysięcy osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa, więzieniach i obozach, a także poniosły śmierć w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i często nieznanych do dziś miejscach.
– czytamy o biegu na stronie IPN
Wszyscy startujący na mecie otrzymali z rąk Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy pamiątkowy medal. Dla zwycięzców Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowano okolicznościowe puchary oraz, tak jak w poprzednich edycjach, wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody ufundowane przez organizatorów wieluńskiego biegu Gminę Wieluń i PKS Wieluń, wśród których znalazły się m. in. książki i vouchery na wycieczki do Sandomierza.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany co roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca z powodów pandemicznych w tym roku został przesunięty na 15 sierpnia.